מפעל הפיס השקיע בשנת 2019 כמיליארד וחצי ₪ בחברה הישראלית

שנת 2019 בסימן שינוי כיוון במפעל הפיס - מהתמקדות במבנים להעמקת ההשקעות במלגות ובפרויקטים חברתיים בקהילה

שיא חסר תקדים של כ- 30,000 מלגות לסטודנטים בכל רחבי הארץ שמייצרות מיליוני שעות התנדבות במגוון תחומים בחברה הישראלית

לשם ההשוואה, בשנת תשע"ט העניק מפעל הפיס בשיתוף השלטון המקומי והרשויות המקומיות כ- 13,000 מלגות בשותפות עם כ- 134 רשויות מקומיות, מתוכן 27 רשויות מהחברה הערבית להן הוענקו 2,050 מלגות, 4 רשויות דרוזיות להן הוענקו 295 מלגות ורשות חרדית אחת עם 130 מלגות.

בשנת תש"פ התרחב וגדל מאד שיתוף הפעולה עם הרשויות המקומיות, כאשר בשנה זו ישנן כ 217 רשויות מקומיות ששותפות במגוון מיזמים חברתיים, שכאמור מייצרות השנה יחד עם מפעל הפיס כ- 30,000 מלגאים ומיליוני שעות התנדבות בקהילה. בדרך זאת מייצר מפעל הפיס כח חברתי ענק שמשנה את פני החברה הישראלית.

מספר הרשויות מהחברה הערבית הכפיל את עצמו ועומד היום על 74 רשויות מקומיות עם 6,950 מלגות ומספר הרשויות הדרוזיות שילש את עצמו ועומד היום על 13 רשויות עם 1,220 מלגות. מהפך גדול חל גם ברשויות החרדיות כאשר 7 רשויות חרדיות נמצאות בתכניות המלגאים עם 1,340 מלגות.

תכניות הפעלה בתחומי הרווחה והבריאות

במהלך 2019 מפעל הפיס פתח לרשויות המקומיות יעדי סיוע חדשים הנוגעים לתוכניות הפעלה, המהוות חלק מהתקציב שמפעל הפיס מעניק לרשויות ומיועדות למיזמים בתחומי הרווחה, הקהילה והבריאות. 

במהלך שנה זו אושרו לרשויות מענקים המתמקדים בהשקעה בנוער בסיכון, הגיל הרך, אזרחים ותיקים, אנשים עם מוגבלויות וכן העצמה נשית.

 • מענקים להפעלת 6 מוקדים לשירותי רפואה דחופה בדגש על ערי הפריפריה: בית שאן, מגדל העמק, מצפה רמון, נתיבות, ערערה-בנגב וקריית שמונה.
 • 75 מענקים לרשויות המקומיות לטובת תכניות הפעלה בתחום הרווחה ובהן מיזמים בתחומי לגיל הרך, נוער בסיכון, אזרחים ותיקים, אנשים עם מוגבלויות, העצמת נשים ועוד.
 • 40 מענקים לרשויות המקומיות לתוכניות הפעלה לקידום נוער וצעירים בקהילה.

התכניות שאושרו שמו במרכז את פעילויות הרווחה ברשויות המקומיות והצליחו לייצר שינוי אמתי בקהילה תוך סיוע משמעותי לאוכלוסיות שזקוקות להן. הרשויות לקחו את הנושא בשתי ידיים ויצרו תכניות מופלאות למען תושבי הרשות.

תכניות חומש ברשויות המקומיות לשיפור איכות חיי התושבים

בשנת 2019 ניתנה לרשויות המקומיות האפשרות לבנות תכנית עבודה ל-5 שנים (2023-2019) במסגרת 'תכנית חומש' - עבור השלמת תקציב למיזמים קיימים וחדשים, זאת במטרה להגדיל את יכולת התכנון של הרשויות המקומיות לטווח ארוך ולמצות את פוטנציאל התקציב. תכניות החומש נועדו להקל על עבודת הרשות ולהיטיב  עם תושביהם.

בשנת זו אושרו לרשויות הקדמות מימון במסגרת תכנית החומש וסייעו לרשויות להוביל פרויקטים משמעותיים מאד עבור הקהילה.

מיזמים בתחום התרבות והאמנות ששימשו לקידום התרבות הישראלית בכל חלקי הארץ בדגש על ערי הפריפריה החברתית והגאוגרפית

 • בימות פיס – התקיימו כ-210 מופעים של מיטב יוצרי המוסיקה בישראל בכל רחבי הארץ במחיר של עד 30 ₪ לכרטיס.
 • פסטיבלים  - תמיכה בכ- 160 פסטיבלים בתחומי התרבות והאמנות בכל רחבי הארץ.
 • פסנתרי רחוב – במסגרת הפרויקט הוצבו כ- 40 פסנתרי בטון במרחב הציבורי ברשויות המקומיות ברחבי הארץ מתוך הבנה שמוסיקה מחברת בין אנשים ויש בכוחה לגבש את הקהילה. הפסנתרים עמידים לתנאי מזג האוויר ומוצבים לרווחת התושבים הנהנים מהם לאורך כל השנה.
 • הנגשת קולנוע בשיתוף האקדמיה לקולנוע – הקרנת סדרות וסרטים ביישובים שאין בהם או בקרבתם בתי קולנוע בהשתתפות שיח עם היוצרים. הפרויקט  בכ- 46 רשויות ברחבי הארץ.
 • "ינשופים" – פרויקט הכולל סדרת מפגשים של מיטב היוצרים בתחומי האמנות השונים בבתי ספר יסודי לתלמידים בכיתות ד + ה'. הפרויקט מתקיים ב- 54 רשויות מקומיות בכל רחבי הארץ.

פרויקטים לאומיים

 • מיזם הדפיברילטורים של מפעל הפיס בשיתוף מד"א - הצבת מכשירי החייאה בכל 610 דוכני מפעל ברחבי הארץ במטרה להציל חיים במרחב הציבורי.
 • הקמת קרן הלוואות של מפעל הפיס -  דירקטוריון מפעל הפיס אישר הקמת קרן הלוואות להתקנת מערכות אנרגיה סולארית ברשויות המקומיות במטרה לייצר חשמל ירוק ולייצר לרשויות מקור הכנסה נוסף בתום החזר ההלוואה.
 • זמן מגרש – חווית כדורגל וכדורסל: 18,000 ילדים מיישובי הפריפריה החברתית והגאוגרפית נהנו מחוויית צפייה במשחקי כדורגל וכדורסל במגרשים ובאולמות בכל רחבי הארץ. מפעל הפיס מימן את ההשתתפות במשחק והסעות מאורגנות מהיישובים למגרשים. הפרויקטים הנ"ל התקיימו בשיתוף פעולה עם מנהלת הליגות בכדורגל ומנהלת ליגת העל בכדורסל . שיתופי פעולה אלה יימשכו גם בשנת 2020 ובהם ישתתפו 27,000 ילדים.

לצד הפעילות הענפה בתחומי החברה והרווחה מפעל הפיס המשיך גם בשנת 2019 להשקיע בהקמה ובשיפוץ מבנים שמשרתים את הקהילה ובהם: ספריות, אצטדיוני ספורט, טיפות חלב, מרכזים לבריאות המשפחה, מעונות יום, גינות ציבוריות ועוד. בנוסף מימן מפעל הפיס ציוד וריהוט למוסדות החינוכיים ולמבני הפיס ברשויות והכל לרווחת הקהילה ולשיפור איכות חייהם של תושבי הרשויות ברחבי הארץ.

בתמונה: יו"ר מפעל הפיס - רו"ח אביגדור יצחקי

יו"ר מפעל הפיס, רו"ח אביגדור יצחקי: "לצד הפעילות המבורכת של הקמת מבנים למען רווחת הקהילה, מפעל הפיס נגע השנה ביותר אנשים על ידי העמקה משמעותית של המשאבים בתחומי הרווחה, ההתנדבות והמעורבות החברתית. אנחנו בונים פה כח חברתי משמעותי שישפר את איכות חייהם של תושבי מדינת ישראל בכל רשות מקומית. מגמה זאת תלך ותתעצם בשנים הקרובות. אני מבקש להודות לראשי הרשויות ולחברי דירקטוריון מפעל הפיס על שיתוף הפעולה הפורה שמניב מיזמים חשובים מאין כמותם למען החברה הישראלית בדגש על ערי הפריפריה החברתית והגיאוגרפית".

מיזמים למען הקהילה
26 בינואר 2020

הוכרזו שמות הזוכות במיזם הכתיבה השנתי של מפעל הפיס - במקום הראשון: הגב' לירז כהן

הפרס הראשון עמד גם השנה על סך 25,000 ₪. מפעל הפיס: "נמשיך לעודד תרבות רחבה ומגוונת לכל הקהלים באמצעות הקמת מיזמים חברתיים בכל רחבי הארץ"
22 בינואר 2020

בפעם התשיעית: הוכרזו הזוכים בתחרות חיבורים תורניים של מפעל הפיס

באירוע הוכרזו שנים עשר הזוכים בתחרות החיבורים התורניים. המעמד נערך במלון 'אריסטוקרט' בבני ברק, בראשות גדולי ישראל וראשי ישיבות ובהשתתפות הזוכים ובני משפחותיהם, אישי ציבור, והנהלת מפעל הפיס
22 בינואר 2020

הוכרזו שנים עשר הזוכים בתחרות החיבורים התורניים של מפעל הפיס

הפרס הראשון בסך 25,000 ₪, הוענק ע"ש השר אורי אורבך ז"ל מיוזמי התחרות לציבור הדתי לאומי
22 בינואר 2020

שיתוף הפעולה הירוק של מפעל הפיס, מרכז השלטון המקומי ומשרד האנרגיה ממשיך לתפוס תאוצה

התקיים כנס ראשון מסוגו שבו השתתפו מעל 200 בעלי תפקידים מרשויות מקומיות בכל רחבי הארץ שיועד כולו לנושא איכות הסביבה בדגש על הפיכת הרשויות המקומיות ל"ירוקות" יותר באמצעות הקמת מתקני אנרגיה מתחדשת
19 בינואר 2020

זמן מגרש – חווית כדורגל עם מפעל הפיס ממשיך לעונתו השנייה ומרחיב באופן משמעותי את כמות המשתתפים במיזם

המיזם המשותף של מפעל הפיס ומנהלת הליגה, במסגרתו מגיעים ילדים מישובי הפריפריה לצפות במשחקי ליגת הבורסה לניירות ערך זכה להצלחה רבה בעונתו הראשונה ועקב כך סיכמו המנהלת ומפעל הפיס על הרחבתו בשנה הקרובה
לעוד מיזמים למען הקהילה