מפעל הפיס יקים קרן ייעודית למתן הלוואות להתקנת מערכות ייצור אנרגיה סולארית על גגות מבני ציבור ברשויות המקומיות

בימים אלו שוקל שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, להעלות את יעד ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות, מ-17% ל-30-25% לשנת 2030, על מנת לסייע במאמץ העולמי להפחתת פליטות גזי חממה ולהתמודדות עם שינויי האקלים. הקמת הקרן על ידי מפעל הפיס תוכל לסייע לקדם את תחום האנרגיות המתחדשות ולנצל את גגות המבנים ברשויות המקומיות לייצור חשמל ירוק והכנסות נוספות לרשויות המקומיות. הקמת הקרן תסייע בהובלתה של מדינת ישראל לשורה אחת עם המדינות המתקדמות בעולם, אשר כבר קבעו יעדים גבוהים גם בתחום זה.

מפעל הפיס, מרכז השלטון המקומי ומשרד האנרגיה, משיקים בימים אלה תכנית להאצת הטמעת אנרגיות מתחדשות ברשויות המקומיות בישראל. בהתאם לתכנית, מפעל הפיס יקים קרן הלוואות להתקנת מערכות ייצור אנרגיה סולארית על גגות מבני ציבור. מטרת הקרן היא לסייע לרשויות המקומיות במתן הלוואה לצורך התקנת מערכות אנרגיה סולארית. מערכות אלה ייצרו עבור הרשויות המקומיות מקורות אנרגיה ירוקה, חיסכון בהוצאות החשמל וכן תזרים הכנסות קבוע, לאחר החזר ההלוואה. תקופת החזר ההלוואה הינה כ- 7-6 שנים ובסופה יווצר לרשות המקומית מקור הכנסה קבוע לתקציבה השוטף של הרשות.

קידום אנרגיות מתחדשות הינו מטרה בעלת חשיבות עולמית. הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה מתחדשת מעריכה כי כבר בשנה הבאה הפקת חשמל מאנרגיית רוח (ביבשה) ושמש (פאנלים סולאריים) תהיה זולה יותר מכל חלופה של דלק מאובנים. לאחר מספר חוות סולאריות שקמו בישראל והמחישו את היעילות, והתועלת הסביבתית באנגריה מסוג זה , החלו רשויות מקומיות בישראל להירתם לקידום הנושא. כיום, רובן לא יכולות לשאת בעלויות ההקמה ולשם כך נועדה הקרן.

הקרן, שתוקם על ידי מפעל הפיס, תפעל בשיתוף פעולה מלא עם מרכז השלטון המקומי. משרד האנרגיה, כגוף המקצועי המוביל בתחום האנרגיות המתחדשות והחיסכון באנרגיה, ילווה מקצועית את פעילות הקרן ביישום התכנית. אגף הקצאות במפעל הפיס יוביל את ניהול הקרן ויחד עם מרכז השלטון המקומי והאגף לשימור אנרגיה במשרד האנרגיה, יסייעו לרשויות המקומיות בתהליך ההקמה, ההפעלה וההסדרה של המערכות הסולריות. בנוסף, יוביל אגף הקצאות במפעל הפיס ומרכז השלטון המקומי את הקשר השוטף והליווי המקצועי של הרשויות המקומיות.

בתמונה: יו"ר מפעל הפיס - רו"ח אביגדור יצחקי

יו"ר מפעל הפיס, רו"ח אביגדור יצחקי: "בעידן בו השיח הגלובלי על אנרגיה ירוקה הולך ומתגבר נוכח החשש הגובר ממשבר אקלים, מתחדד הצורך במציאת אנרגיות מתחדשות ובראשן אנרגיה סולארית. אני רואה חשיבות עצומה בהקמת הקרן ומאמין שדרך זאת נוכל לסייע לרשויות המקומיות להתקדם צעד נוסף לעבר שימוש באנרגיה ירוקה, מה שייטיב הן עם הסביבה והן עם הרשויות המקומיות, שייהנו בנוסף מתזרים הכנסות חדש וירוק. אני מודה למשרד האנרגיה על ההירתמות לפרוייקט ומברך את חברי דירקטוריון מפעל הפיס על אישורו ".

בתמונה: יו"ר השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות - חיים ביבס

יו"ר השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות, מר חיים ביבס: "העולם כולו הולך לעבר שימוש באנרגיה חכמה שתצמצם את הפגיעה בסביבה וכך גם הרשויות המקומיות בישראל שמבינות שיש להן אחריות סביבתית כצרכניות אנרגיה מרכזיות. הקרן משמעותית להנגשת פתרונות סולאריים ואנו מברכים על האפשרות לפרוס את התשלומים בצורה שתתאים לצרכיהן".

בתמונה: שר האנרגיה - ד"ר יובל שטייניץ

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "הקמת הקרן המשותפת הינה יוזמה מבורכת, שתסייע למדינת ישראל להגדיל את היקף ייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת. הקרן תאפשר במימונה ייצור חשמל נקי ותגדיל את הכנסותיהן של הרשויות המקומיות. הדבר יקטין את זיהום האוויר ויהפוך את משק האנרגיה לנקי יותר".

מיזמים למען הקהילה
26 בינואר 2020

הוכרזו שמות הזוכות במיזם הכתיבה השנתי של מפעל הפיס - במקום הראשון: הגב' לירז כהן

הפרס הראשון עמד גם השנה על סך 25,000 ₪. מפעל הפיס: "נמשיך לעודד תרבות רחבה ומגוונת לכל הקהלים באמצעות הקמת מיזמים חברתיים בכל רחבי הארץ"
22 בינואר 2020

בפעם התשיעית: הוכרזו הזוכים בתחרות חיבורים תורניים של מפעל הפיס

באירוע הוכרזו שנים עשר הזוכים בתחרות החיבורים התורניים. המעמד נערך במלון 'אריסטוקרט' בבני ברק, בראשות גדולי ישראל וראשי ישיבות ובהשתתפות הזוכים ובני משפחותיהם, אישי ציבור, והנהלת מפעל הפיס
22 בינואר 2020

הוכרזו שנים עשר הזוכים בתחרות החיבורים התורניים של מפעל הפיס

הפרס הראשון בסך 25,000 ₪, הוענק ע"ש השר אורי אורבך ז"ל מיוזמי התחרות לציבור הדתי לאומי
22 בינואר 2020

שיתוף הפעולה הירוק של מפעל הפיס, מרכז השלטון המקומי ומשרד האנרגיה ממשיך לתפוס תאוצה

התקיים כנס ראשון מסוגו שבו השתתפו מעל 200 בעלי תפקידים מרשויות מקומיות בכל רחבי הארץ שיועד כולו לנושא איכות הסביבה בדגש על הפיכת הרשויות המקומיות ל"ירוקות" יותר באמצעות הקמת מתקני אנרגיה מתחדשת
19 בינואר 2020

זמן מגרש – חווית כדורגל עם מפעל הפיס ממשיך לעונתו השנייה ומרחיב באופן משמעותי את כמות המשתתפים במיזם

המיזם המשותף של מפעל הפיס ומנהלת הליגה, במסגרתו מגיעים ילדים מישובי הפריפריה לצפות במשחקי ליגת הבורסה לניירות ערך זכה להצלחה רבה בעונתו הראשונה ועקב כך סיכמו המנהלת ומפעל הפיס על הרחבתו בשנה הקרובה
לעוד מיזמים למען הקהילה