ספרד - מידע כללי

ארץ יפה להפליא, ולא רק משום נופיה אלא בזכות עריה הקסומות. ארץ גדולה מאוד ומגוונת מבחינת איזורי הנוף שבה החל מרמות הרריות, עמקים נמוכים, צמחייה עשירה וכלה בשפע בחופי ים מדהימים.

שלוש דתות הטביעו את חותמן בספרד. הקתולית, המוסלמית והיהודית. פריחתה ועוצמתה הגיעו לשיא במאות 11 ו – 12 שנחשבו גם "תור הזהב" של יהדות ספרד. בערים כמו טולדו וקורדובה עדיין ניתן למצוא שרידים יפים ומעניינים של התרבות היהודית המפוארת כמו גם מבנים, ארמונות וכנסיות של התרבות המורית מוסלמית והנוצרית.

למעלה מ-90% מאוכלוסייתה של ספרד הינם קתולים מאמינים, עובדה שמסבירה את קיומן כנסיות רבות.

קטלוניה

שטחו של חבל ארץ זה הוא דמוי משולש, שגובלים בו הפירנאים הצרפתיים מצפון, הים התיכון ממזרח ואראגון ממערב. ברצלונה היא בירתה של קטלוניה והיא העיר השניה בגודלה בספרד.

החבל הקטלוני מבורך בנוף מגוון, חופי ים מסולעים ומשובצים בכפרי דייגים שהפכו לאתרי תיירות רומאנטיים. הצפון מרהיב ירוק ומיוער.

קטלוניה שקועה במאבקה המתמשך לאוטונומיה מלאה בתוך ספרד. אם כי עצמאות מלאה היא שאיפתם של מעטים בלבד. המפלגה התומכת בעצמאות – 'השמאל הרפובליקני של קטלוניה'- ERC זכתה רק ב-8-10 אחוזים מהקולות בבחירות האחרונות. ERC, היא מפלגה לא אלימה במוצהר ואין בקטלוניה מחתרת כדוגמת זו הבאסקית ETA . עם זאת עדיין חשים רבים מהקטאלנים ניכור כלפי מוסדות המדינה הספרדית ומתנגדים למעורבותם בקטלוניה. סקר שנערך ב- 1995 העלה, ש- 38% מתושבי קטלוניה רואים עצמם קטלנים יותר מאשר ספרדים, או שכלל לא מחשיבים עצמם כחלק מהעם הספרדי.
הקטלנים מודעים מאוד ליריבות ההיסטורית בין קטלוניה לבין קסטייה, והם חדורים בתחושה שקטלוניה נהנתה מתור הזהב שלה כשהייתה עצמאית או תחת השפעה מיזערית בלבד מצד ממלכת קסטייה. תושבי המחוז רואים את עצמם יותר תרבותיים ואנשי העולם הגדול משאר הספרדים. השקפות אלה התחזקו מאז שנות ה-40, לנוכח שני מיליון ויותר המהגרים שהגיעו לכאן בחיפוש אחר פרנסה ממחוזותיה העניים של ספרד ובייחוד מאנדלוסיה. שאר תושבי ספרד, לעומת זאת, רואים בקטלנים שילוב של מוזרות מרגיזה ויהירות מתגרה.

הסטריאוטיפ של הקטלנים מייחס להם חריצות, פיקחות וחוש עיסקי מפותח יותר מזה של שאר הספרדים. אין ספק שהם מכורים פחות לרעש, לססגוניות ולראוותנות. בשל ההגירה משאר מחוזות ספרד, דוברים כיום קטלנית פחות ממחצית מתושבי ברצלונה וערי הלווין שלה, אבל בקטלוניה כולה מגיע אחוז דוברי הקטלנית לכדי שני שלישים וכמעט כולם בה מבינים את השפה.

הכרות עם ברצלונה – סיפור של אהבה

ברצלונה כובשת לבבות, זוהי עיר שלאחר שמטיילים בה ומכירים אותה קולטים את החן והקסם הטמונים בה.

ברצלונה היא עיר המשלבת שמחת חיים, אתרים היסטוריים ואפשרויות בילוי מגוונות. הקטאלנים מנהלים מאבק עיקש נגד שתלטנותו של השילטון המרכזי במדריד. במלחמת האזרחים שימשה ברצלונה מרכז מהפכנים פעיל, עד שהוכרעה בשנת 1939 ע"י הלאומנים.

ברצלונה היא אמנם העיר השניה בגודלה בספרד אך מאז ראשיתה היוותה מרכז דתי כלכלי ותרבותי כלפי כלל חצי האי האיברי ומאז ראשית המאה העשרים גם מוקד אומנותי שהשפיע על העולם כולו. אחרי הכל גדלו ויצרו כאן לא אחרים מאשר אנטוניו גאודי, חואן מירו, סלודור דאלי והמפורסם מכל – פבלו רואיז פיקאסו.

ברצלונה ממוקמת בצפון מזרח חצי האי האיברי. היא נושקת לים התיכון, ויש לה נמל מפותח וגדול שהיסטוריה מפוארת קשורה בו. מאז שנת 1200 לפנה"ס לערך קיים כאן מאחז ימי אותו הקימו הפיניקים אומה של ספנים וסוחרים. מאז ועד היום הנמל הוא אחד מסמליה של העיר. מברצלונה צפונה נמשך חוף הים שנקרא קוסטה ברווה – החוף הפראי, וקוסטה דוראדה – חוף הזהב. החופים ליד ברצלונה משובצים בבתי נופש, החביבים על אנשי העיר העשירים שנוהגים לבלות כאן את סופי השבוע.

במהלך המאה ה-19, ברצלונה עברה מהפכה תעשייתית. התיעוש גורם לנהירת המוני איכרים לעיר. הם הופכים לפרולטריון שגר בפרברי עוני מחוסרי תשתית, ולכן מחליטים על הרחבת העיר לכוון העיירה גרסיה והרובע החדש כונה בשם – אישמפלה, פירוש השם בקטלנית – הרחבה. רחובות האיזור תוכננו כרשת שתי וערב, רוחבם כעשרים מטר. כל חלקות המגורים והמבנים זהים בגודלם. פינות הבתים נקטמו כך שבכל הצטלבות רחובות נוצר מפתח רחב. הבניינים, מסוף המאה ה-19, תחילת המאה ה-20 נבנו בסגנון האומנותי החדש – ה"אר נובו", שבספרד נקרא המודרניסמו. בתקופה זו עלה קרנה של הבורגנות, שעם העושר שנצבר ועליית רמת החיים אימצה גם את סגנון הניאו – רוקוקו.

ברצלונה היא עיר מלאת חיים, בנוסף למונומנטים שבה, יש גם מרכזי בילוי ובידור רבים. באיזור הטיילת, שהורחבה לקראת האולימפיאדה שנערכה בשנת 1992, אפשר לבקר באקווריום, אולם אימקס ומרכזי קניות הומים שבהם חנויות יוקרה ומזכרות.

ברצלונה היא העיר "הכי פחות ספרדית". ההשפעה הצרפתית – אירופאית ניכרת בכל פינה. הגאווה הלאומית של אנשי ברצלונה ידועה ופעמים רבות תשמעו את אנשי העיר מגדירים עצמם כקטאלנים יותר מאשר ספרדים. על הבניינים לצד הדגל הספרדי, מונף גם דגל קטלוניה. בני העיר מדברים בשתי שפות לפחות – השפה הקאסטיליאנית ששלטת בכל ספרד ובשפה המקומית הקטאלנית ששונה בתכלית השינוי. השילוט בעיר מופיע כמעט תמיד בקטלאנית. אנשי ברצלונה ידועים בדייקנותם, חריצותם, רצינותם כאנשי עסקים ומסחר.