אתרים בתשלום נפרד שאינם חלק ממסלול הטיול לזוכים

במסגרת הטיול, לזוכים יש גם זמן חופשי לבצע פעילויות שונות. ריכזנו עבורכם את המומלצות ביותר.

מוזיאון פיקאסו

תמונה של פיקאסוהמוזיאון שוכן ברחוב Carrer Montcada, בתחומי הרובע הגותי של העיר העתיקה.
פיקאסו אמנם לא נולד בברצלונה (הוא יליד מלגה שבספרד) אך הוא רחש חיבה מיוחדת לעיר בה בילה כמה שנים ותרם למוזיאון כ - 2500 מיצירותיו - ציורים, תחריטים, רישומים ושרטוטים שונים.

בשנת 1950 התאגד גוף של נכבדי העיר חובבי תרבות ואמנות, קרא לעצמו בשם 'אגודת ידיד רחוב מונטקאדה', ושם לו למטרה להפיח חיים חדשים ברחוב היפה ולהפוך אותו למרכז לתרבות ולמוזיאונים.

מוזיאון פיקאסו נחנך בשנת 1963, בארמון הגותי אגילאר.
התצוגה במוזיאון מסודרת על פי סדר כרונולוגי בחייו וביצירתו של האמן. היא מתחילה בסידרה של ציורים מפתיעים שצוירו במהלך שנות ה-90 של המאה ה - 19 כשפיקאסו היה בשנות העשרה שלו ולמד וגר בברצלונה. אח'כ מכסה התצוגה תקופות שונות בחייו המבטאות את ההתפתחות שחלה בעבודתו.
שני חדרי התצוגה האחרונים מכילים ציורים אבסטרקטים שצויירו זמן קצר לפני מותו ב-1973.

שני דברים מייחדים את המוזיאון הזה לעומת מוזיאונים אחרים של פיקאסו הפזורים ברחבי העולם, למשל בפריס. הראשון משכנו של המוזיאון. המוזיאון שוכן בארמון עתיק שנתרם על ידי בעליו למטרה זו. הוא ייחודי בסגנונו ובמבנהו והביקור במבנה עצמו הוא חוויה מרתקת,. הייחוד השני הוא שמוצגות בו יצירותיו הראשוניות של פיקאסו, עוד מתקופת ילדותו. אפשר לעבור על פני חדרים שכל אחד מייצג שלב נוסף בהתפתחותו של הצייר. שני החדרים המרתקים מכל הם החדר שבו מוצגים ציורי היונים המפורסמים שלו . החדר כולו מוקדש לוריאציות השונות ולנסיונות השונים שעשה פיקאסו במהלך עבודתו על ציור היונים. החדר השני מוקדש כולו לווריאציות שעשה פיקאסו על ציורו המפורסם של הצייר הספרדי ולסקז, Las Meninas . במרכז החדר מוצג ציורו המקורי של ולסקז וסביבו עשרות וריאציות על הנושא שגירה מאוד את דמיונו של פיקסו.

בין העבודות המפורסמות של פיקאסו המוצגות במוזיאון ניתן למנות גם את תמונת 'ארלקינו' [הליצן] ואת הפורטרט של אחת מנשותיו - ג'קלין. חלק מן היצירות, בעיקר מן התקופה המוקדמת בחייו, משקפות את ההשפעה שהיתה עליו לאמנים כואן גוך, אל גרקו ורמברנדט.

כמו כן נמצאות במוזיאון עבודות מן 'התקופה הכחולה' שלו, בכמות ובאיכות יקרות ערך. בכמה מחברות שהותיר אחריו, ניתן למצוא רישומים רבים של נופי ברצלונה ממקומות שונים ומזוויות שונות בעיר.

כתובת: Montcada Street, 15-23
טלפון: 34-933-196-310
שעות פתיחה: בימים שלישי - ראשון פתוח בין השעות 10:00-20:00. יום שני המוזיאון סגור.
מחיר כניסה: 6 יורו.

מוזיאון חואן מירו

מוזיאון חאן מירוהמוזיאון, שניתן במתנה על ידי הצייר חואן מירו לעיר מולדתו ברצלונה, הוא אחד מסמלי האמנות המודרנית של העיר. הבניין, מרווח מאוד, וקירותיו הלבנים מגלים חלקים שונים בצבעים עזים. המוזיאון התפרסם בזכות הסגנון הצבעוני והתוסס שלו. הומור ושובבות קופצים מכול פינה. המוזיאון נפתח בשנת 1975 ואחר כך הורחב ב-1988. בתוך המבנה מתקיימות תערוכות עונתיות של תמונות, סרטים, פסלים ושאר פריטים של סטודנטים לאמנות, שבחרו בדרכו של מירו, שנפטר בשנת 1983, ומאז קבור בבית הקברות הסמוך על ההר.

מירו הושפע מזרמים שונים באמנות בהם הקוביזם והפוביזם וב-1920 בעת ביקורו בפריז הצטרף לתנועה הסוריאליסטית. ציוריו מפורסמים בזכות הצבעים העזים, הצורות הגיאומטריות והדמיון הרב.

בעבודותיו השתמש מירו בחומרים מגוונים מאוד, שערבב ויצר בעצמו, בהם: צבעי טקסטורה מחול וזפת, צבעי מים, ציור על נחושת, תחריטים וליטוגרפיות. בין היצירות אפשר למצוא גם סדרת ציורים בגואש, עפרונות צבעוניים, דיו, שמן, פסטל ועוד, וגם קולאז'ים מחומרים רבים ומגוונים, כגון: נייר זפת, לינוליאום, חוטים, נייר זכוכית חבלים וחוטים מהודקים בנעצים, פחם, בדים, סוגי נייר, קרטון ועץ.

באחד מחדרי המוזיאון מוצגים ציורים של אמנים אחרים שתרמו לאוסף מיצירותיהם לאחר מותו של מירו בשנת 1983. במרתף המוזיאון ישנה תערוכה של אמנים בני זמננו וגם ספרייה ציבורית. במרפסת הגג פסלים של מירו כולל תצפית על העיר.

תערוכת הקבע במוזיאון נפתחת בשטיח קיר ענק שנעשה על פי ציור שלו ובמספר עבודות גדולות משנותיו המאוחרות. בהמשך, פסלי ברונזה שטוחים המורכבים מאלמנטים של חביות, קופסאות, חלקי ידיים וציפורים.

באולם תצוגה שבו מוצג מבחר מעבודותיו המוקדמות יותר מן השנים 1912-1914, שנים בהן צייר בהשפעה קוביסטית, בעיקר חוות קטלאניות, בצבעי שמן ותרגילים מוקדמים כמו: ראש בפחם, אישה בפסטל וכן ציורים שלו מגיל צעיר. בציור "נוף קטלאני", משנת 1925, הדמויות כבר מופשטות בהשפעת המפגש עם הסוריאליזם ונוף ילדותו הופך למערך דימויים סימבוליים.

בקומה השניה של המוזיאון, עבודות מ-1946: דמויות עליזות וצבעוניות בקונטורים שחורים עבים. אשה וילד בלילה, אשה וילד בזריחה, וכן תצוגה של הספרים שאייר עבור הסופרים והמשוררים הסוריאליסטים.

למרות שפת הסמלים הייחודית שלו, מירו חזר וטען כי הוא אינו צייר אבסטרקט: "לכל צורה יש משמעות בציורי והיא מבוססת על דבר אמיתי". בציוריו חוזרים ומופיעים תמיד גרמי שמיים: שמש, ירח וכוכבים, ונשים. רקדניות ספרדיות, חלקי פנים: אוזניים, עיניים וחלקי גוף - כפות רגליים עצומות, ובנוסף חפצים כמו סולמות ובעלי חיים.

כתובת: Parc de Montjuic
שעות פתיחה: ג' - שבת 10:00 - 19:00 (בחודשים יולי - ספטמבר עד השעה 20:00), ה': 10:00 - 21:30, בימי א' וחגים: 10:00 - 14:30.
מחירי כניסה :מבוגר - 7.50 יורו, מחיר מופחת - 5 יורו.
טלפון: 34-934-439-470

גן הסיוטאדליה

גן הסיוטאדליההסיוטאדליה – המצודה – נבנתה בשנת 1716 ונהרסה בשנת 1868 ונשתל בה גן ציבורי אשר בתחומיו נמצאים גן החיות של ברצלונה והמוזיאון הזאולוגי.

בפארק ניתן לראות מזרקה מרהיבה שעיצב גאודי בהיותו סטודנט. ישנו אגם ובו ברווזים. כמו כן בפארק עצים מזנים שונים, ערוגות פרחים מסוגננות ופסלי חיות. ניתן לשוט באגם המלאכותי בסירות משוטים.

בית מילה

בית מילה 'CASA MILA' הוקם בין השנים 1906-1910 ויועד כבית מגורים עבור בני משפחת מילה, שעקרה אליו בשנת 1911. זוהי אחת היצירות המעודנות והשאפתניות ביותר של גאודי, בחדשנותה, בהיבטים התפקודיים, המבניים והקישוטיים שלה.

חזות הבניין מזכירה מעין מסכה ועל כן קיבלה פירוש לתורות קמאיות סתומות שיתכן כי האמן היה מצוי בהן. היא עשוייה גושים גליים של אבן מסוקסת מעין גל מאובן ואילו קשיותם ומוצקותם של החומרים משווים ניגוד לתחושת התנועה בים האבן העצום. החלונות והדלתות נראים כמו נחצבו גם כן מאותה מסת אבן.

עליית הגג הייחודית היא חלל פתוח המעוצב כאכסדרה מקורה ובה סדרת קשתות פראבוליות בגבהים משתנים עם גג שיש בעל שני שיפועים הנשבר רק ע"י שני חלונות.

כתובת: רחוב פאסייג' דה גראסיה (Passeig de Gr?cia) מספר 92. (איזור האישמפלה)
מחיר: 9 יורו לאדם.
המחיר כולל סיור בעליית הגג, הגג ובדירה לדוגמא מהמאה ה-20, וכן אוזניות עם הסבר באנגלית.

מוזיאון הכדורגל - Camp Nou

מוזיאון הכדורגלבעיר מצויות שתי קבוצות כדורגל ברמה בינלאומית: מועדון כדורגל ברצלונה המשחקת באצטדיון קאמפ נואו (100,000 מושבים) וקבוצת אספניול המשחקת באצטדיון האולימפי (56,000 מושבים).

ה- קאמפ נואו, מגרש הבית של קבוצת ברצלונה (בארסה) הוא איצטדיון הכדורגל הגדול ביותר באירופה. במוזיאון הכדורגל אפשר למצוא מדליות ופרסים, ציורים ופסלים של שחקנים מפורסמים שהוזמנו לרגל תערוכת הביאנלה Blau Grana בין השנים 1985-1987. ה- Blau Grana הם צבעי הדגל של הקבוצה ושימשו כביטוי לרגשות הלאומיים המקומיים בתקופת הדיקטטורה של פרנקו בה נאסרה הצגת הדגל הקטלאני.

בקומה השניה ניתן להתרשם מיצירות של חברי הקבוצה. חלק זה של התערוכה כולל גם פוסטרים ומודעות פרסומת למוצרים שונים בכיכובם של שחקני הקבוצה. כמו כן, יש תצלומים קבוצתיים של הרכבי עבר מפוארים, מודעות על משחקים בינלאומיים וכיו"ב. בפינה ניצב דגם משוחזר של בית הדפוס שהדפיס את המודעות בימי ינקותה של הקבוצה, כלומר, בתחילת המאה.
מצגת וידאו המוקרנת על גבי חמישה מסכים בו זמנית מתעדת את האווירה השוררת בעיר ביום של משחק.

בחנות המזכרות ניתן למצוא נעלי ספורט, ביגוד ספורט (גופיות, מיזעים, מעילים...) כדורי רגל וסל, קלטות וידאו ושמע עם ההמנון של בארסה ועוד.

שעות פתיחה:
אפריל עד אוקטובר: ימים ב` עד שבת- 10:00-13:00, 15:00-18:00, ימים א` וחגים- 10:00-14:00.
נובמבר עד מרץ: ימים ג` עד ו`- 10:00-13:00, 15:00-18:30. שבת, ימי א` וחגים- 10:00-14:00.

מחיר: ביקור במוזיאון כלול במחיר הכרטיס לסיור באיצטדיון, כרטיס שעלותו 17 יורו.
הסיור כולל ביקור במקומות הישיבה, ביציע הכבוד, במלתחה, ובכל אתרי האתר.

איך להגיע למוזיאון הכדורגל?
אפשרות 1: מטרו - קו 3 (ירוק) תחנת Palau Reial לפנות ברחוב Marti i Franques עד שמגיעים ל- Avinguda Aristides Maillol בדרך זו מגיעים בדיוק מול שער הכניסה (7). אפשר גם לרדת בתחנות Maria Cristina או Les Corts של קו 3 (ירוק).

אפשרות 2: מטרו - קו 5 (כחול) תחנת Collblanc לפנות שמאלה ברחוב Riera Blanca שהמשכו, כעבור כמאה וחמישים מטרים, היא Avinguda Aristides Maillol. להמשיך ברחוב זה תוך הקפת כל המתחם עד הגעה לשער 7 (Access 7). המרחק מתחנת המטרו אף שאינו גדול, דורש להקיף את מתחם מתקני הספורט כולו הליכה של כרבע שעה עד עשרים דקות עד לשער הכניסה.

אפשרות 3: אוטובוסים - 75, 7, 157